A legrégebbi leírást a növényről Kr. e. 310-ból Theofrastos-tól olvashatjuk. Ott az szerepel, hogy a grépfrút a mérgek ellenszere és kellemes leheletet biztosít. A modern kori ember csupán a 18. században akadt rá a Karib-tenger vidékén, Barbadoson. Azóta trópusi, szubtrópusi vidékeken terjedt el a termesztése. A pomelo és a vérnarancs hibdridje.
A citrusfélékhez tartozó grépfrút (magyarosított néven: citrancs) termésének minden részét felhasználhatjuk, a húsát, az azt körülvevő fehér hártyát, a héját és a magját is. A vörös belű változat értékesebb. A termés lédús, savanyú és keserű egyszerre. A grapefruitlében sok C-vitamin van, emellett B-vitaminok, E- és K-vitamin, kalcium, foszfor, kálium. Számos antioxidáns hatású anyagot is tartalmaz.


A citrancs szívgyógyszer. Köszönheti ezt annak, hogy csökkenti a koleszterinszintet, oldja az érelmeszesedést, segíti az artériákat. Emellett helyreállítja az érvédő (HDL) és az érkárosító (LDL) koleszterin közötti egyensúlyt. A grépfrútlé mellett a sárga héj alatti fehér részben is értékes anyagok vannak az erek számára. A grépfruit hesperidint és rutént is tartalmaz, mely anyagok elősegítik a kapilláris erek regenerálódását.
A citrancs rákellenes szer. Ahol magasabb a fogyasztása, ott kisebb a rák előfordulási aránya; amit elsősorban magas C-vitamin tartalmának köszönhetünk. Svéd kutatók főként a hasnyálmirigy-rák ellen találták hatásosnak, míg egy holland kutatás szerint a gyomorrák ellen használható.
Már jó pár évtizede felfedezték, hogy fokozza néhány általános használatban lévő gyógyszer, így vérnyomáscsökkentő szer, nyugtató, immunszupressziós szer hatását. A citrancsban található néhány vegyület (pl. a naringin, mely a kesernyés ízért felelős) gátolja egy enzim működését. Ez az enzim a szervezetbe kerülő bizonyos idegen anyagok lebontásáért felelős, ezért működnek hatásosabban a gyógyszerek hatóanyagai.
A citrancs segít felvenni a küzdelmet a plusz kilókkal. Egyrészt mert segíti a zsírok lebontását; másrészt a citrancs erősen lúgosító hatású, így kiváló alkotóeleme lehet méregtelenítő kúráknak is.
Jó hatással van a májra és a vesékre is. A májat keserűanyagaival támogatja méregtelenítő munkájában, a veséknek pedig az ereit segíti jó karban tartani. A tisztítókúrák részeként a gyümölcs levét használjuk fel. Ha nagyon savanyú, hígíthatjuk vízzel, de ne édesítsük semmivel.

A citrusok levének jótékony hatása és a citruslé-kúra
Leve a tisztító kúrák közül a citruslé-kúra elengedhetetlen összetevője. Ez a kúra elsősorban vértisztító és nyiroktisztító hatású. Az eredeti kúra, a szigorúbb változat egy három napos böjt, ahol az ember speciális keveréket fogyaszt. De van egy enyhébb változat is, ami szintén három napos: délelőtt az ember gyümölcsöt fogyaszt – nincs jelentősége, hogy milyet; délben van egy ebéd, ami lehetőleg könnyed, jól emészthető legyen. Ebéd után három-négy óráig semmit se fogyasszunk. Négy-öt óra körül át kell pucolni a bélrendszert (hashajtás) szenna-teával vagy egy pohár Glauber-sót tartalmazó, Hunyadi János gyógyvízzel. Ezután lefekvésig (vacsora helyett) fél óránként egy citruslé keveréket fogyasztunk 1,5dl-es adagokban, ami tartalmaz: 3dl frissen facsart narancslét, 3dl frissen facsart grépfrútlét, 3dl frissen facsart citromlét és 3dl tiszta vizet.
A megfigyelések szerint első évben negyedévente érdemes megismételni ezt a háromnapos citruslé kúrát és utána évente egyszer, lehetőleg tavaszi időszakban. A keverék vérnyomás csökkentő hatású, tehát a citruslé-kúra magas vérnyomás, érelmeszesedés esetén is javasolt. Vérszegénység és a vér egyéb betegségeire is jó hatással van, továbbá hiánybetegségek esetén is érdemes próbálkozni vele, illetve a máj és a vese problémáinál.
A citrusfélék rengeteg pozitív tulajdonsággal rendelkeznek. A frissen facsart citromlének közismert, hogy magas a C-vitamin tartalma, de antibakteriális hatású, májtisztító, vértisztító és immunerősítő hatású is egyben. A citrusfélék különféle mozgásszervi betegségeknél is nagyon hatásosak. Találhatóak bennük olyan anyagok is, amelyek a hajszálerek falát erősítik. Meghűléses betegségek, visszérbetegség vagy emésztőszervi panaszok esetén szintén hatásosak. A narancslé frissen facsarva megtartja az A-, C-, B- és K-vitaminokat, a folsavat és több, mint tizennégyféle aminosav is található benne. Ezen kívül erősíti a hajszálereket, a hajszálerek falát. Nagyon jó tesz a szívnek és a tüdőnek. A leveket télen érdemes rendszeresen fogyasztani, akár napi egy grépfrút levét.



A citrancs olaja és a grépfrútmag-kivonat
A grépfrút héjából nyert olajat külsőleg alkalmazhatjuk izomfáradtság, zsíros és aknés bőr esetén. A bőrt tonizálja, fiatalítja. A grépfrútolaj inhalálása segít a fejfájás, stressz és depresszió csökkentésében. A grépfrút héjának hatóanyagai pedig antidepresszáns hatásúak.
A grapefruitmag már ötezer éve is ismert volt gyógyhatásairól. Az európai gyógyításban a XVII. században jelent meg, aztán a hivatalos orvoslás elterjedésével egy időre ismét feledésbe merült.
A grépfrútmag-kivonat hatóanyagai elpusztítják a kórokozók citoplazmájának membránját, így a kórokozó elpusztul, méghozzá gyorsabban, mint a legtöbb mesterséges kórokozó-ölő szer esetében. Klinikai vizsgálatok szerint 800-féle vírus és baktérium, körülbelül 100-fajta gomba, és bizonyos paraziták ellen is hatékony, mégpedig úgy, hogy az emberi szervezetet nem károsítja.
Alkalmazzák hüvelyöblítéshez a hüvely gombás fertőzése (főként kandidiázis) ellen. Fül vagy orröblítésre is javasolt fertőzések kezelésére és megelőzésére; valamint toroköblögetésre torokfájásnál. A fogászatban öblítésre használják a fogínygyulladás megelőzésére és az egészséges íny megőrzéséhez. Hathatósan veszi fel a harcot az influenza ellen is. Gombaölő, fertőtlenítő hatása miatt a bélrendszer számára gyógyír lehet kandidiázis esetén, illetve a gyomor számára Helicobacter fertőzésénél. Csökkenti a hasmenést, jól alkalmazható az ilyen jellegű utazási betegségeknél. A grépfrútmag-kivonat külsőleg használható arctisztító és bőrirritációt csökkentő szerként, továbbá javasolt korpa, szemölcs, láb- és körömgomba esetén. Karcolások, csípések, horzsolások kezelésében hatékony fertőtlenítő; inhalálása pedig segít a tüdő fertőzéseinél.
A citrancsot felhasználják ízesítőként ételekben és üdítőitalokban. Az olaját és a magkivonatot illatanyagként szappanok, kozmetikumok, levegőillatosítók alkotóelemei között is megtaláljuk. Fertőtlenítő hatása miatt számos háztartási tisztítószer tartalmazza, bár ezek hazánkban nem elterjedtek. Alkalmazható gyümölcsök, zöldségek, konyhai felületek, edények stb. tisztítására. Mivel nincs káros hatása, ezért a babajátékok fertőtlenítésére is ajánlható. Végül a mezőgazdaságban használják baktériumok és gombák (pl. penészgomba) ellen az élelmiszerek tartósítására és a víz fertőtlenítésére.
A citrusfélék egyik gyöngyszeme a citrancs, élvezzük áldásos hatásait!

 

Váradi Tibor