Semmiképpen sem szabad éretlen, vagy túlérett gyümölcsökkel kúrázni. Fontos, hogy lehetőleg tiszta, vegyszermentes gyümölcsöket fogyasszunk, de ne akadályozzon meg minket a kúrák végzésében, ha nem tudunk ilyenekhez hozzájutni. A gyümölcskúráknál általános szabály, hogy napi körülbelül 2-2,5 kg gyümölcsöt kell elfogyasztani, 4-5 alkalomra szétosztva. A gyümölcs mellett még tiszta víz és gyógyteák fogyaszthatóak, amelyek segítik a tisztulást. Candidiázis esetén az édes gyümölcsökkel végzett kúrák nem javasoltak.
Almakúrát egész évben végezhetünk, és az egyik leghatékonyabb tisztítókúra. Javasolt májbetegségek, bélbetegségek, pl. bélfertőzések esetén, mivel a bélrendszert nagyon szépen kitisztítja; vesekő és vesehomok esetén, mivel kőbontó anyagokat tartalmaz; köszvény és mozgásszervi betegségek esetén; bőrbetegségek, illetve húgyúti fertőzések gyógyításához.
Többféle változata létezik, a legegyszerűbb az, amikor az ember néhány napig csak almát fogyaszt. Ha valaki úgymond panaszmentes, akkor időnként tarthat almanapokat, viszont a fenti betegségek esetén, ha nem tud, vagy nem akar böjtölni, akkor egy hosszabb almakúrával a böjt valamelyest kiváltható. Egy teljes almakúra öt hetes, és úgy néz ki, hogy az első héten az ember délig, továbbá a főétkezések között (délben és este van egy főétkezés) csak almát fogyaszt. A második héten eggyel csökken a főétkezések száma, amit az ebéd és a vacsora közötti időben 4-5 óra közé érdemes időzíteni, azon kívül viszont csak almát fogyasszunk. A harmadik hét a csúcspont (ami tarthat 3 vagy 5 napig is, ha valaki nem bírja egy egész hétig), ahol tényleges gyümölcskúrát végez az ember, tehát csak az almát fogyasztja. A negyedik héten a második hetet kell megismételni, az ötödiken pedig az elsőt. A kúrára leginkább a golden vagy ranett alma javasolt, savanyú almával nem szabad gyümölcskúrát végezni.
A körtekúra lehet öt hetes, mint az almánál, vagy minimum három napos, amit egészen egy hétig lehet nyújtani. A lédús, érett, lágy, édes körtefajták javasoltak, nem a köves körték.
Mikor javasolt a körtekúra, illetve a körte rendszeres fogyasztása? Kifejezetten ajánlott vizenyősség esetén, ödémás lábaknál vizelethajtás céljából. Segít továbbá magas vérnyomás, érelmeszesedés, idült székrekedés, köszvény, ízületi gyulladás, illetve szívbetegségek gyógyításában. Epebetegségekre is javasolt, nagyon jól oldja a lerakódott sókat, köveket, savtalanító hatású. (A körte még jobban oldja a köveket, ha az ember lefagyasztja, és felengedés után fogyasztja, ez egy speciális változata a körtekúrának.)
A gyümölcskúrák közül a máj-epe rendszer, valamint a vér tisztítását segíti a tíznapos ananászkúra. Az ananász értékes enzimeket tartalmaz (pl. bromelin), amely a vizsgálatok szerint sok betegség, pl. asztma esetén segít. A kúra alatt mindennap fél ananászt kell elfogyasztani. Ez a kúra kifejezetten pároknak javasolt, ugyanis a másik felét nem lehet másnapra eltenni, mert akkor az értéke csökken.
A citromkúrához frissen csavart, átszűrt citromlére lesz szükségünk, melynek elkészítéséhez lehetőleg üveg facsarót és műanyag szűrőt használjunk, ne fémet.
A citromlevet hígítatlanul, kortyolgatva fogyasszuk. Ha töményen nem bírjuk, pár napig lehet hígítva inni; ha pedig érzékenyek a fogaink, épségük érdekében használhatunk szívószálat. A kúra során minden nappal növeljük az elfogyasztott citromok számát, amíg el nem érjük a napi 9-et. Ezt a mennyiséget tarthatjuk a 15. vagy 18. napig, majd fokozatosan csökkentjük a mennyiséget az alábbi táblázat szerint:
táblázat
A kúra mellett növényi étrend ajánlott. Tisztulási tünetek így is előfordulhatnak: pl. fejfájás, hányinger, szédülés, bőrkiütések, gyógyszerekkel elnyomott betegségek tünetei. Ezek vegyes étrend mellett nagymértékben fokozódnának!
A citromkúrát eredetileg Romolo Mantovani olasz természetgyógyász ajánlotta a betegeinek és elsősorban a következő betegségek esetén segít: vérszegénység, túlsúly, ízületi gyulladás, vese- és májbetegségek, ödéma, meszesedés, kövek, krónikus gyulladás, fertőzések, illetve férgesedés. A kúra tavasszal és ősszel a leghatékonyabb, maximum évente kétszer végezzük.
A cseresznyekúra az egyik legjobb vértisztító hatású kúra. Nemcsak a gyümölcshús értékes, de a cseresznye magját és szárát is érdemes eltenni. A szárból teát lehet készíteni gyomor- és tüdőbajokra, a magját pedig megtisztítva kell kiszárítani és porrá törni, így egy nagyon értékes nyomelem-, illetve ásványi anyag tartalmú szert kapunk, mely leginkább a szívet segíti.
Mikor javasolt a cseresznyekúra, illetve mire jó a cseresznye? Jó hatással van az emésztőrendszerre, a húgy- és ivarszervek betegségeire, ízületi gyulladásra, jót tesz szénanátha és egyéb allergiás betegségek esetén, továbbá vérszegénység, illetve krónikus székrekedés ellen is alkalmazhatjuk. Amikor cseresznyeidény van, minden héten beiktathatunk egy-két cseresznyenapot.
A dinnyeszezonban javasolt dinnyekúra folyamán minden héten iktassunk be 1-2 dinnyenapot, amikor kizárólag dinnyét fogyasztunk. Magas a folyadéktartalma, ezért szépen átmossa a veséket. Figyeljünk arra, hogy magas cukortartalma miatt könnyen megerjedhet, ezért fogyasszuk erjedésgátló fűszerrel (pirospaprika, fahéj).
A paradicsomkúra javasolt reumatikus, ízületi gyulladásban szenvedő embereknek, ezen kívül nagyon jót tesz a veséknek, főként vesegyulladás és vesekő fennállásakor. Gyógyító hatású vékonybél betegségek, pl. vékonybélhurut, gyomorsav túltengés és rendszeresen fellépő hányás, hányinger esetén. Javasolt epebetegeknek is, esetleg hámozva, ha a paradicsomhéj bántja az epét. Fontos, hogy ne savanykás paradicsommal, hanem édes fajtákkal, érett, lehetőleg vegyszermentes paradicsommal végezzük a kúrát – a melegházi, fóliás paradicsom nem alkalmas erre a célra.
A paradicsomkúra egy háromhetes kúra. Első héten délelőtt paradicsomot fogyasztunk, délben és este növényi étrend javasolt, második héten reggel és este vacsora helyett paradicsom, délben növényi étrend, végül a harmadik héten az első hét diétájával fejezzük be a kúrát. Ha valaki nagyon lelkes, a második hét után beiktathat két-három paradicsomnapot.
Szőlőidényben 7, 14 vagy 21 napon át fogyasszunk napi 2-3 kg szőlőt, lehetőleg egyféle fajtából. Mivel nagyon magas a cukortartalma, könnyen megerjedhet, ezért használjunk erjedésgátló fűszereket.
Mikor javasolt a szőlőkúra, illetve mire hat a szőlő? Ajánlható vérszegénységre (piros fajták), idegrendszeri problémákra, fizikai gyengeségre, lábadozáskor, székrekedés ellen, különféle gyulladások csökkentésére, májerősítésre és a női nemi szervek betegségei esetén. A szőlővel végzett kúra különlegessége, hogy segít helyreállítani a normális testsúlyt: a kórosan sovány embereknél hízást, a túlsúlyosoknál fogyást eredményez.
Váradi Tibor
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!