Az ecet, amelynek alapja lehet gyümölcs, gabona, faszén stb., megerjedt alkoholból készül olyan módon, hogy az ecetsav-baktériumok az alkoholt ecetsavvá alakítják. A folyamat során az alkohol szinte teljes mértékben eltűnik.
A tömény vagy kevéssé hígított ecet maró hatású. A háztartási ecet, amelynek 25%-a ecetsav, nem javasolt gyógyászati célokra. A gyümölcsecetek maximum 7% ecetsavtartalmúak, és ha természetes úton készülnek, akkor megőrzik az alapnövény értékeit, ásványianyag- és vitamintartalmát.
A gyümölcsecet nem táplálékként, hanem gyógyszerként javasolt, hosszú távon és nagyobb mennyiségben fogyasztva ugyanis betegséget okoz.
A legkönnyebben hozzáférhető a bio almaecet, ezért ennek pozitív hatásairól lesz szó bővebben.
Az almaecetet ne keverjük ételekkel!
Belsőleg csak hígítva, éhgyomorra javasolt a fogyasztása. Ha nincs más adagolás előírva, 2 teáskanál almaecetet keverjünk 2 dl vízbe, ez az alaphígítás. Az almaecet kúra a krónikus betegségeknél alkalmazandó, ilyenkor három héten át fogyasztjuk.
Az alma nem véletlenül lett a gyümölcsök királynője, a benne található hasznos anyagok az egész szervezetben jelen vannak. Tartalmaz káliumot, nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, klórt, ként, rezet, vasat, szilíciumot, fluort, valamint A-, B1-, B2-, B6-, C- és E-vitamint. Az almalében, illetve az almaecetben ezek koncentráltabban vannak jelen. Mindegyik alkotóelemnek számos pozitív hatása van, itt csak néhányat említek meg: a kálium szükséges a termékenységhez, a magzat egészséges fejlődéséhez, a növekedéshez, a szövetek regenerációjához, a haj és a köröm egészséges állapotához stb. A magnézium és a kalcium a mozgásszerv-rendszer, az izmok és a csontok egészséges működéséhez szükséges, sőt a kalcium az erek alkotóeleme is. Az A-, C- és E-vitaminok többek között az immunrendszer megfelelő állapotához elengedhetetlenek.
Az almaecet almaléből vagy almamustból készül. Minél magasabb volt az alma cukortartalma, annál magasabb lesz az alkoholtartalma, és annál könnyebben átalakul ecetsavvá. A bio, érett, jó minőségű almából több értékes anyag jut az almaecetbe is. A desztillált almaecet kevesebb hasznos anyagot tartalmaz, ezért inkább a zavaros, desztillálatlan változatokat válasszuk.
Az almaecet gyorsítja az anyagcserét, ezért - lassan, de cserébe tartósan - támogatja a fogyást. Az anyagcsere-élénkítő hatás miatt testi és szellemi fáradtság ellen is bevethető.
Ha mézzel keverjük, fokozódik a hatása bizonyos betegségek gyógyításánál. Krónikus fáradtság esetén két dl mézben keverjünk el 4-6 teáskanál almaecetet, és a keverékből lefekvés előtt vegyünk be 2 teáskanálnyival. A kezelés kiegészíthető fürdővel is: 2 dl ecetet tegyünk a fürdővízbe, és vegyünk 20 perces fürdőt. Utána öblítsük le magunkat vízzel.
Álmatlanság ellen is használhatjuk az előbbi keveréket, hasonló adagolás mellett. Ha a bevétel után fél órával még ébren vagyunk, ismételjük meg. Ha éjszaka felébredünk, és nem tudunk visszaaludni, akkor is vegyünk be egy adagot.
Torokfájás, torokgyulladás, ínygyulladás ellen gargalizáljunk almaecetes vízzel (1 teáskanál almaecetet keverjünk 2 dl vízbe). Ez egy nap alatt elpusztítja a streptococcus baktériumokat a torokban. Megfázásnál alkalmazhatunk almaecetes mellkasborogatást. Ha rekedtségünk megfázás vagy megerőltetés miatt keletkezett, szintén gargalizáljunk almaecetes vízzel (2 teáskanál almaecetet keverjünk 2 dl vízbe), és nyeljünk le egy kortyot az almaecetes vízből.
Az almaecet javítja a vérkeringést, vértisztító és salaktalanító hatású. Emellett a citromléhez hasonló módon oldja a meszet, az erek faláról és az ízületekről egyaránt. Emiatt használható érelmeszesedés ellen, illetve annak megelőzésére is.
Almapektin-tartalma miatt az almaecet megköti a koleszterinből felépülő epesavakat, melyekre a zsírbontáshoz van szükség. Ilyenkor a szervezet a koleszterint a vérből vonja ki, hogy epesavvá alakítsa, így csökkenti a vér LDL („rossz”) típusú koleszterinszintjét. A javuló vérkeringés minden áldásos hatását élvezhetjük ezáltal, a jobb agyi működéstől (például jobb emlékezőtehetség és koncentráció) a test kellemes melegérzetén át a jobb testi teljesítőképességig. Az almaecet így frissebbé, élénkebbé tesz, és lassítja az öregedési folyamatokat.
A visszerek ellen tegyünk a lábakra almaecetes borogatást. Ha ízületi gyulladás gyötör minket, akkor a borogatáshoz egy pohár vízbe keverjünk 3 tk almaecetet és 1 tk mézet. A borogatást négyszer ismételjük egy nap. Az almaecet a gyulladással járó fájdalmakat is enyhíti. A kellemetlen vesemedence- és hólyaggyulladás ellen naponta háromszor vegyünk be az alaphígítás-ból.
A fülgyulladás megelőzésére (pl. úszóknál) 2 dl forralt vizet keverjünk össze 2 tk almaecettel, és a meleg keverékkel mossuk ki a füleket úszás után. Az almaecet fertőtleníti a fület, és megakadályozza a gyulladás kialakulását.
Ha elrontottuk a gyomrunkat, amit akár hányás és hasmenés is kísér, keverjünk el 2,5 dl vízben 1 tk almaecetet, majd 5 percenként fogyasszunk belőle 1 kiskanálnyit. Ha szükséges egy következő pohárnyi elfogyasztása is, abból dupla mennyiségeket vegyünk be.
A gyermekbetegségek (pl. bárányhimlő, kanyaró) gyorsabb lefolyása érdekében naponta négy alkalommal adjunk a gyermeknek 1 mk almaecetet 1 dl vízben elkeverve. A kezelés előnye még, hogy a betegség kevésbé lesz kellemetlen a gyermek számára. A keveréket külsőleg is alkalmazhatjuk lemosásként, borogatásként.
Fejbőrviszketés esetén tegyünk 2 dl vízbe 2 tk almaecetet, és ezzel dörzsöljük be a fejbőrt, majd fésüljük át a hajat. A külső kezelés mellett reggelente fogyasszuk ugyanezt a keveréket.
Az ecetes vizet bőrkiütésekre is alkalmazhatjuk. Kenjük be a kiütéses felületet, vagy vegyünk fürdőt. A fürdővízbe 2 dl almaecetet tegyünk. Ez a módszer az övsömör ellen is hatékony.
Égési sérülések esetén ecetes vizes lemosással lehet gyorsítani a regenerációt.
Az almaecetes-sós borogatás viszonylag hamar eltünteti a kék foltokat. Melegítsünk fel kb. fél dl almaecetet fél tk sóval, itassunk át vele egy darab vattát vagy gézt, és helyezzük a kék foltra. Amikor a vatta megszáradt, újra nedvesítsük be.
Megszabadulhatunk a kellemetlen lábgombától, ha naponta többször, valamint lefekvés előtt is bekenjük a fertőzött részeket hígítatlan almaecettel. Nagyon fontos, hogy mielőtt kimossuk a napközben viselt zoknit (ami feltétlenül pamutból legyen), fél órára áztassuk ecetes vízbe (1 rész ecet, 4 rész víz).
Az almaecet akadályozza a rothasztó baktériumok szaporodását a belekben, emiatt emésztésjavító és bélfertőtlenítő hatású. Ha rendszeres a puffadás, alkalmazzuk az alaphígítást reggelente, három héten át.
Az almaecet mindezek mellett jótékony hatású még fejfájás, magas vérnyomás és szédülés esetén is.
Az ecetnek egyetlen hátránya van, hogy csökkenti a szervezetben a jód mennyiségét. Ezért hosszabb kúra esetén tegyünk pár csepp jódtinktúrát az ecetes vízbe.
Váradi Tibor
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!