Miért nem ehetnek mindent, amit mi?
A fűszerek, színezékek, adalékok, édesítőszerek, cukrok, és zsírok ártanak kis állataink emésztésének, vagy akár végzetes is lehet számukra. Sok esetben komoly gyomorrontást, hányást-hasmenést, nyáladzást, bőrirritációt okozunk a nagymama kedvenc spéci töltött káposztájával vagy süteményeivel! Sok-sok kutyás cikk dolgozta már fel ezt a témakört, Én igyekszem az erre az időszakra és ünnepkörre leszűkíteni a házi kedvenceknek ártó, és hasznos csemegék rangsorolását!

Kezdjük a TILOS élelmiszerekkel:   
1. Csoki - A csokiban megtalálható teobromin nekünk nem káros, a kutyáknak viszont toxin.
2. Sós ételek – A só nátriummérgezésnek nevezett állapothoz vezet.
3. Vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma, erős paprikák – Kis mennyiségben még nem okoz problémát, de rendszeres fogyasztása a vörös vérsejtek pusztulását, ezáltal vérszegénységet okozhat.
4. Cukros élelmiszerek, sütemények, nyírfacukor, édesítőszerek– az édesítőszerek fogyasztása már kis mennyiségben is sürgősségi ellátást igényel.
5. Nyers/kelt tészta – A gyomorban a tészta kelésnek indul, a kutya felpuffad az élesztőtől.
6. Kávé – A pulzusszámot növeli, ami heves rohamokkal járhat, egy bizonyos mennyiség elfogyasztása pedig visszafordíthatatlan károkat okoz!
7. Nyers disznóhús – A sertéshúsban előfordulhat - az emberre amúgy ártalmatlan – a sertés minden testnedvével terjedő herpeszvírus fajta is, mely az álveszettséget, vagyis az Aujeszky-féle betegséget okozza. A betegség tüneteit tekintve igen hasonló a veszettséghez, ám az agresszív fázis itt elmarad. Ellenszere, gyógymódja nincs és minden esetben a kutyák életébe kerül, így érdemes megelőzni a bajt és minden esetben kerülni a sertéshúst.
8. Alkohol – Legyünk óvatosak, mert a támolygáson kívül hányáshoz, hasmenéshez, veseproblémákhoz, kómához vezethet.
9. Burgonya – A burgonyagumóban természetes módon termelődő szolanin egy emlősök számára erősen mérgező, szteránvázas glikoalkaloid, mely a hányástól a remegésen át a komolyabb idegrendszeri tünetekig bármit okozhat.
10. Makadámia dió – Fogyasztást követően előfordulhatnak a következő tünetek: hányás, hőemelkedés, izomgyengeség, izomgörcs, szapora szívverés és levertség.

EHETŐ finomságok
Ezek az ételek nem ártanak és lehet kicsit bűnözni az Ünnepek alatt. Ezek elsősorban kiegészítőnek használt magvak,  idénygyümölcsök, és -zöldségek szintén megtalálhatóak a Karácsonyi ételeink készítése során, de ha ezekből esetleg 1-2 szelet vagy darabka „leesik”  vagy esetleg eltűnik a spájzból, nem kell kétségbe esni. MEGFELELŐ mennyiségű fogyasztás esetén kellemes nasi, sőt van, amelyik jótékony hatású!

1. Mandula: Vigyázzunk viszont, ha nagyon kistestű kutyánk van, mert emésztési problémákhoz vezethet, ha nem rágja meg rendesen.
2. Alma  – Ásznak számít a gyümölcsök között, hiszen magas a rosttartalma, rengeteg benne a tápláló vitamin. Nem véletlenül szerepel az almás-csalános és a téli szezonális sütőtök-fahéjas alma My Bulldog Snack kutyakekszekben is ez az összetevő. Ha nyersen adunk kutyánknak almát, ügyeljünk, hogy a magokat távolítsuk el előtte.
3. Banán – káliumban és magnéziumban gazdag, ami jótékony hatással van a szívre. Kiváló karotinoid-forrás, ami egy antioxidáns, amely védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben. A Tripofán nevű összetevőjének köszönhetően nyugtató hatása is van, nem véletlenül fő alapanyaga egyik banános-kurkumás My Bulldog Snack kutyakeksznek, melyet minden kutya nyálcsorgatva vár.
4. Datolya – Néhány szem nem okozhat gondot, de a túlzott fogyasztása hasmenéshez vezethet.
5. Narancs – Néhány cikknél ne adjunk többet, ugyanis túlzott gyomorsav termelődést okozhat.
6. Körte – tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rostokkal, tehát jótékony hatású lehet kutyánk számára, viszont ennél is, mint mindegyik gyümölcsnél, vigyázzunk, hogy ne adjunk túl sokat belőle. A magját el kell távolítani, mielőtt odaadjuk.
7. Kivi – A kivi kiváló forrása a C-, E- és K-vitaminoknak és az élelmi rostnak, melyek miatt egy meglehetősen egészséges csemege a kutyák számára.
8. Sütőtök – A tök alapvetően egy csodaélelmiszer rengeteg béta-karotinnal, amely a szem egészségéhez nélkülözhetetlen. A tök gazdag rostban, cinkben, káliumban és vasban is.
9.  Édesburgonya – C-, B5-, és B6-vitamin tartalma igen nagy. Magas a rost-, a kálium-, és a magnézium tartalma. Kíméletes az emésztőrendszerhez, így az érzékeny gyomrú kutyák is fogyaszthatják.
10. Sárgarépa  – Magas antioxidáns tartalmú, A-,C- és K-vitaminban is gazdag, hozzájárul a kutya egészséges látásához, -szívéhez és a -vércukor szintjéhez is. Egészben adva pedig a rágcsálással a fogukat is tisztítják.
Minden családban más hagyományok alapján folyik az Ünnepi készülődés. Bármilyen receptet használunk, ügyeljünk, hogy kutyánktól mindig biztonságos távolságban legyenek a számára mérgező ételek. Így mindenki számára kellemesen és nyugodtan telhetnek az ünnepek!                   Kívánok az egész családjuknak Áldott Ünnepeket!

Magyari Detti  kutyaherbológus

www.mybulldogshop.com