Fizikai magyarázat:

A jelenség két, eltérő elektromos potenciállal rendelkező tárgy között lép fel. Normál esetben az elektromos töltés a tárgyak felületén lassan sül ki. Olyan esetekben azonban, amikor az elektromos potenciálbeli különbség túl naggyá válik, felgyorsul az elektronok áramlása, és ennek eredményeképpen hirtelen átmeneti túlfeszültség keletkezik.
A jelenségre az ESD mozaikszót használjuk, amely electrostatic discharge, vagyis elektrosztatikus kisülés betűiből áll össze.
Az elektrosztatikus kisülés leggyakoribb fajtája a súrlódási energia, amellyel mindannyiunknak számolnia kell, még egy egyszerű séta közben is. De nagyon gyakori a gépkocsiból való kiszálláskor, ha hozzáérünk a karosszériához, ha PVC-n, laminált parkettán, szőnyegen közlekedünk egy gumitalpú papucsban vagy műszálas zokniban. Ilyenkor, ha fémhez vagy elektronikai berendezéshez érünk, vagy épp kezet fogunk valakivel, könnyen kisülhetünk. Gyakori a jelenség porszívózás után is, vagy a bevásárlókocsi tolása közben.
Pedig a bevásárlókocsinak nem kellene megrázni. Ugyanis van az elején egy pici lánc, az a földelés. Ha az nincs, vagy fel van tekerve, akkor viszont folyamatosan rázhat a kocsi. A legközelebbi vásárlásnál figyelj erre a láncra!

A 3000 Voltot meghaladó elektromos kisüléseket már megérzi az ember, a 4000 Volt fölötti már hallható, illetve az 5000 Voltot meghaladó kisülés látható is.
A sztatikus feltöltődés mértéke sok mindentől függ pl. a páratartalomtól, a súrlódó anyagoktól.
Pl. szőnyegen járás: 10-20 % páratartalom esetén 35000 Volt, 65-90 % páratartalom esetén 1500 Volt.

Mit tehetsz ellene?
Használj antisztatikus öblítőt és kerüld a műszálas ruhákat. Ha ruhát veszel le, fogj közben egy fém tárgyat. Ha kiszállsz az autóból, fogd közben a fém részét. Vagyis földeld le magad – mint a bevásárlókocsit a kis lánca.

Apró trükk:
Ha a szoknyád, nadrágod műszálas, és hozzátapad a harisnyádhoz, a lábadhoz, fújj rá belülről egy kis hajlakkot. Megszünteti a feltöltődést.