A klímaváltozással kapcsolatos vészharangot már régen megkongatták, de a világ valahogy nem akarja meghallani.

 2015 decemberében Párizsban rendezik meg a klíma csúcsot, melynek záróokmánya az 1997-ben aláírt kiotói egyezményt váltja majd fel. Sokak szerint ez a mostani klímacsúcs utolsó esély egy, az egész világra kiterjedő egyezmény megkötésére, a globális felmelegedés folyamatának visszafordítására.

Most itt a lehetőség, hogy bárki hallassa a hangját! Kérhetjük a világ vezetőinek összefogását lakhelyünk, a Föld megóvása érdekében. A fenntartható jövőért aláírásgyűjtő akció indult, amelyhez Magyarország is csatlakozott. Az egymilliárd aláírás megszerzését célzó akció célja, hogy egységes cselekvésre ösztönözze a világ decemberben Párizsban összegyűlő vezetőit. Ha valaki el szeretné küldeni saját üzenetét, nincs más dolga, mint regisztrálni az „Élő bolygónk” honlap KLÍMAVOKS oldalára. A csatlakozott személyek visszaigazolásként egy e-mail-t fog kapni dr. Áder János a köztársasági elnöktől.

 

Széchenyis diákok akciója

[caption id="attachment_11081" align="alignleft" width="300"] Az Olümposz csapat tagjai balról jobbra:
Karóczi Szabolcs, Farkas Tamás, Stekler Bendegúz, Simon Orsolya, Kállai Virág[/caption]

A nyíregyházi Széchenyi István Közgazdasági Szakközépiskola 5 tizedikes diákja intenzív klímavoks gyűjtésbe kezdett.

- Mindez egy országos játék egyik feladatának része - mondja Stekler Bendegúz, a csapat vezetője. - Egy három fordulós online versenybe nevezetünk be csapatunkkal, melynek az Olümposz nevet adtuk. Az Online Demokrácia Activity célja, hogy a középiskolás korosztályban is felébressze azt a késztetést, hogy ne csak magáért legyen felelős. Ne maradjunk közömbösek a problémák hallatán, hanem lehetőségeinkhez mérten cselekedjünk. A klímavoks gyűjtés is jó lehetőség arra, hogy aktív szereplőkké váljunk a jövőnk szempontjából fontos témában. Igyekszünk minél több fórumon megjelenni, hogy sokan megismerjék ezt a lehetőséget is.

 
Aggasztó kilátások

A kutatók előrejelzései szerint talán még 2020-ig van időnk arra, hogy a felmelegedést megállítsuk. Ha a Föld átlaghőmérséklete további 2 fokot emelkedne, az olyan mértékű változást idézne elő, amelyre sem a növény- és állatvilág, sem az emberiség nincs felkészülve.

A tudósok szerint 2050-re akár 30 cm-el is nőhet a tengerszint. Ez azt jelentené, hogy a Föld összes kikötővárosának és partvidéki településének búcsút inthetnénk.