A gyakori, túl híg széklet, amikor is rengeteg víz távozik a szervezetből, elsősorban csecsemőknél és időseknél veszélyes, hiszen ők könnyebben kiszáradhatnak. Naponta akár 15­-20­szor is lehet valakinek hasmenése, ilyenkor a széklet vizes, nyákos, folyékony, akár gennyet vagy vért is tartalmazhat.
Mi állhat vajon e tünet hátterében? Bélfertőzés, gyulladásos panasz, stressz, ételallergia, gyomorrontás, heveny bélhurut, a máj és a hasnyálmirigy zavarai, de hormonális zavar, például pajzsmirigyproblémák kísérő tünete is lehet a hasmenés. Hasi műtétek után, amíg nem rendeződik az ember állapota, szintén gyakori lehet a székelés, és bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet ez a probléma.


Melyek a legfőbb teendők, mire érdemes odafigyelni hasmenés esetén? Ilyenkor gyakran egyfajta tisztulási folyamattal állunk szemben, ezért felnőtt ember esetében minimum egy, esetleg másfél napig nyugodtan lehet hagyni, hadd tisztuljon, ürüljön ki mindaz, amire a szervezetnek nincsen szüksége.
Hirtelen fellépő hasmenéses panasz esetén egy-két napos böjt javasolt, bőséges folyadékbevitellel – teákkal, zöldséglevekkel és citromos vízzel –, hogy a hasmenéssel kiürülő folyadék pótlódjon. Ezután újra étkezhet az ember, de előbb célszerű egyszerű kásákat, áztatott gabonapelyhet, esetleg főtt rizst fogyasztani, s majd a második-­harmadik napon következhetnek a székletfogók, azok az ételek, amelyek megállítják a hasmenést.
Mindenképpen kerülendők ilyenkor a zsíros, cukros vagy erősen fűszeres ételek, a tej és a tejtermékek, valamint az alkohol és a kávé – ez utóbbiak ugyanis amellett, hogy fokozzák a gyulladást, még több vizet vonnak el a szervezettől. Diétás, kímélő ételként, a hasmenés teljes megszűntéig fogyasztható viszont főtt krumpli, reszelt répa, párolt zöldségek, illetve a böjt utáni napokon a következő teák: áfonya, borsmenta, ezerjófű, cickafark, és a kifejezetten székletfogó hatású libapimpó és lósóska. A hasmenés megállítására ideális továbbá, ha pár napig csak almát fogyaszt az ember. Az alma tisztítja és fertőtleníti a bélrendszert, ezért akár gyulladásról, akár fertőzésről van szó, mindenképpen hatásos. Az almakúra a hasmenés bármely fajtája esetén javasolt.

A heveny hasmenés 1-­2 napig tart, de a krónikus formája akár több hétig is elhúzódhat. Ez esetben még fontosabb odafigyelni a bőséges folyadékbevitelre – a kiürülő ásványi anyagok például ásványvízzel pótolhatók –, illetve pektintartalmú ételek fogyasztásával érdemes támogatni a szervezetet, mert ezeknek székletfogó hatásuk van. Ilyen például a birsalma, a naspolya, a burgonyafélék és a banán – amelyeknek gyakori fogyasztása csak ilyenkor javasolt. A hasmenés megállítására kiválóan alkalmas továbbá a rengeteg nyomelemet is tartalmazó Neurosan, amelyet az első 1­-2 nap után bátran, nagyobb mennyiségben – naponta 3­-4­-szer egy evőkanálnyi adagban – is be lehet vinni a szervezetbe. Mivel a tartós hasmenés érinti a bélflórát is, ezért a hasmenés megszűnte után fontos a belek rendbetétele például Acidophylus­kúrával.
Ha a hasmenés krónikussá vált, érdemes csontkováccsal megnézetni a gerincet: ugyanis a háti 11­-es és 12­-es csigolya elmozdulása is állhat a krónikus hasmenés hátterében.

A hasmenés természetgyógyászati módszerekkel történő megszüntetésének egyéb lehetőségei:
• a homeopátiás szerek közül D-4­-es hígításban alkalmazható az Aloe vera, az Arsenicum album, a China, a Croton, a Podophyllumot, a Colocynthist és a Sulphur;
• az ortomolekuláris medicina folsav, niacin, kálium és D-­vitamin bevitelét javasolja;
• a népi gyógyászat szerint egyrészt külsőleg érdemes a törzsre meleg, nedves borogatást tenni, másrészt belsőleg szénport, széntablettát használni a híg széklet megfogására;
• a hidroterápiás módszerek közül a már említett meleg hasi pakolás mellett a gyengéd, olajos hasmasszázs, illetve abban az esetben, ha a hasmenés görcsökkel jár, a gyógynövényes ülőfürdő segíthet sokat;
• ha a reflexológiához fordulunk segítségért, a korábban említett területeken kívül a mellékvesezónákat érdemes masszírozni;
• az illóolajok közül a geránium, a gyömbér, a kamilla, és a levendula lehet hatásos;
• az ásványok közül a berill és a magnezit használható – vagy feküdjünk hanyatt, és 1­-1 követ helyezzünk a két boka mellé, a köldök alá és fölé, valamint a legalsó bordák mellé; vagy a két kő valamelyikével masszírozzuk a fül mögötti területet!

A hasmenés lelki okai
A hasmenés pszichikai szinten mindig arra utal, hogy valamitől sürgősen meg kell szabadulnia, meg kell válnia az embernek. Azt érdemes ilyenkor megvizsgálni, hogy mi lehet az a lélekterület, ahol ilyen erőteljes tisztításra van szükség, hiszen a probléma testi szinten csak akkor jelenik meg, ha lelki szinten nem teszi meg az ember a szükséges lépéseket.

A hasmenés ugyanakkor a félelemre is utal: a hátterében mindig valamilyen szorongás áll, sokszor magától az élettől való rettegés. A hasmenéssel járó legfőbb veszély, a kiszáradás lelki szinten a rugalmatlanságnak felel meg – egyfajta lelki kiszáradásról, lelki megkeményedésről beszélhetünk, ezt kompenzálja fizikailag a hasmenés.

Végül álljon itt 12+1 általános jó tanács az egészséges táplálkozáshoz, melyek betartása minden emésztőrendszeri probléma és betegség megelőzése és gyógyítása érdekében ajánlott:
1. Együnk minél több friss, élő ételt!
2. Az étrendünknek legalább a felét tegyék ki a nyersen fogyasztott gyümölcs­ és zöldségfélék!
3. A hőkezelt ételek mellé mindig együnk nyerseket is!
4. Fogyasszunk sok folyadékot! Tiszta víz, forrásvíz, szénsavmentes ásványvíz, gyógyteák, gyümölcslé, zöldséglé jöhet szóba. Napi 1,5­-2 liter lenne optimális. (Kerülendő viszont a feketekávé, a fekete tea, az alkohol és a szénsavas italok!)
5. Lassan, nyugodtan étkezzünk! Minden egyes falatot alaposan rágjunk meg! Idegesen, feszülten ne üljünk az asztalhoz! A kellemes, lágy zene, a gyertyafény segíti a nyugodt étkezést. Evés közben ne olvassunk, ne nézzünk tévét!
6. Nem szabad degeszre tömni magunkat! A tökéletes emésztéshez a félig telt gyomor az ideális.
7. Ügyeljünk a rendszeres széklet meglétére! Ahány főétkezés, annyi alkalommal kell székletnek is lennie!
8. Figyeljünk oda a helyes ételkombinációkra, nem mindegy ugyanis, hogy mit mivel eszünk!
9. Zsír helyett használjunk olajat!
10. A fehér cukor – s mindenféle cukorka, sütemény, édesség, ami ezzel készül – kerülendő! Helyette a barna cukor, de még inkább a méz használható, a legegészségesebb megoldás pedig az agávé­ vagy a juharszirup.
11. Kerüljük a hántolt gabonából készült fehér lisztet, s a belőle készült fehér kenyeret, péksüteményeket! Használjunk inkább teljes kiőrlésű liszteket, s az ezekből készült termékeket – például barna kenyeret, barna tésztát fogyasszunk!
12. Csökkentsük a sóbevitelt! Napi 3­-4 gramm só bőven elég, a vesék ennyit tudnak gond nélkül kiválasztani. A sótöbblet számtalan betegség – magas vérnyomás, zöldhályog stb. – alapját képezi!
+1. A hús magas zsír-­ és koleszterintartalmú, érkárosító étel, rostszegény, sok húgysavat és hullamérget tartalmaz, nehezen emészthető, és magas fehérjetartalma miatt könnyen megrothad a belekben. Az egyik legkevésbé optimális táplálék, a legjobb teljesen elhagyni! Ma már több száz orvosi tanulmány bizonyítja, hogy a helyesen összeállított vegetárius étrend minden szempontból egészségesebb a manapság elterjedt vegyes étrendhez képest!

Váradi Tibor